Advent pokaždé jinak

První adventní neděli máme za sebou. Vánoce na dosah a já zkoumám své předvánoční pocity. Listuji starými maily, které píšu mým příznivcům zdravého vaření. Kromě doporučení co si zrovna položit na talíř, přidávám i postřehy ze života. Začátek adventu. Jaký pak byl loni, či předloni? Ještěže si je ukládám (děkuji Jano, kamarádko moje, za tu radu). Tak tedy retrospekce:

2019

….Už jste se stačili zamyslet nad tím, co pro vás znamená advent a jak toto období prožíváte či neprožíváte? Co když člověk někdy nemá chuť podvolit se vánočním tradicím. Nechtějí se mu kupovat dárky, zdobit dům, péct cukroví….atd atd Má jen chuť někam se zavřít, mít klid a nic neřešit. Znáte to? Dokázali byste vydržet sami se sebou a ustát si to v kruhu rodiny, že nikomu nic nedáte, přestože je máte pořád stejně rádi? Vzepřít se tradicím chce docela odvahu….“

2020

…..Na životě je skvělé, že nikdy nevíte co přijde. Letos se mé pocity obrátily. Nechci se zavírat doma, chci potkávat lidí, setkávat se s kamarády, rodinou, vidět jim do obličeje, projít se obchody a koupit tu a tam maličkost, která udělá radost pod stromečkem. No jo, to jsme my lidi, vždycky chceme to, co nemáme. Anebo je to jinak? Celá „ta kauza“ (doba covidová) nám umožnila pochopit, co všechno máme a můžeme?  Jak svobodní jsme ve svém konání? Za mě všechna ta omezení mi pomohla zjednodušit mé činnosti, méně dárků, jednodušší jídlo, málo cukroví. Nechce se mi prát se o košíky před supermarkety, raději zajdu do lesa. Nebudou asi žádné koncerty a adventní akce (pokud o něčem víte, prosím sdílejte), tak si pustím koncert doma k tomu aromaolejík – borovice je úžasná na podporu plic i eukalyptus, citrusy na zklidnění, dobrý šípkový čaj a o pohodu je postaráno.

2021

…..vstoupili jsme do adventu a s námi i obchodníci – „živí i online“.  Lidem jsou omezena práva svobodného pohybu, ale balíkům a různorodému zboží nikoliv.

Možná teď čekáte lamentaci nad množstvím kamionů a zásilkových služeb a dopadu na životní prostředí. Jo to někdy příště.

Mé zamyšlení se týká potravin. Je neuvěřitelné o kolik položek se rozrostl sortiment v Lidlu. Celý dlouhý regál v bíločervených vánočních sáčcích. Parafrázuji slova „klasika“:…“cukr, cukr, všude samý cukr.“ To je bonbonů, tyčinek, sušenek, perníčků. Uf. Je to docela síla, odolat při nákupu. Ještěže chodím nakupovat bez dětí. Vážně se to všechno prodá? Vážně to potřebujeme?  Nutriční hodnota 0, finanční hodnota ++, dopad na zdraví – – -.

Zajímavé co?

2022 ?? Jak to citím teď? Jednoduchost, klid, zpomalení a pohoda. V tomhle duchu chci prožit tohle období. Místo dárků nadělit svůj čas.  Rodině, kamarádům a taky sama sobě. Neztrácet čas nesmyslnou výzdobou. Dřív jsem milovala předvánoční přípravy –  výzdoba, světla, stromeček, cukroví, nákupy a večerní procházky rozsvíceným městem. Letos mi to přijde nějak přežité ty hromady vánočních dekoraci, cukrovinek, reklam co všechno pořídit svým blízkým (rychle, levně, s dodáním ihned). Mým přáním je prožít ten čas jinak. Ještě nevím jak, ale ono se to vyvrbí (hezké české slovo, že?).  Doufám, že mi v tom pomůžete a podělíte se mnou o cokoliv neobvyklého, co děláte na Vánoce. Co je jen vaše –  neobvyklý recept, zvyk či rituál. Pište níže do komentáře. Jedna z mých klientek mi napsala, že na první adventní neděli si místo věnce dala na stůl právě vykvetlou kopretinu ze své zahrady. Originální. A co vy?

Napsat komentář

cs_CZCzech