Mandarinky vic bio než si umíte představit

Objevila jsem opravdovou chuť mandarinek. Jak se to stalo? Přišel mi balík oranžových plodů plných slunce přímo z Chorvatska. Majitelé sadu je pěstovali s láskou a úctou k přírodě, bez chemie, natrhali v plné zralosti.

Přátelé jde to.

Pravda, je to jednorázová akce. Máte najednou hodně a pak zase celý rok nic. Tak jsme v době před supermarkety žili. Vzpomínáte si ještě?

Příroda a cyklus. Člověče, teď  ti nabízím hojnost. Vezmi si co potřebuješ. Zužitkuj jak umíš. Až nebude, sáhni do zásob.

Přirozenost a tvořivost. Přirozená chuť na slunci vyzrálého ovoce…mňam ještě, ještě………..jééé co s tím, už se to nedá sníst. Darujeme, zavařujeme, sušíme, mrazíme…………..To se supermarketem nezažijete  – kdykoliv koupíme, zásoby neděláme, kvalitu a chuť neřešíme – pohodlné, avšak nudné :-). Ale zpět k mým mandarinkám. Voněly jinak, méně intenzivně než ty kupované. První den byly trochu nakyslé, po pár dnech  dozrály do lahodně sladké chuti. Nikdy nezůstalo u jedné. Byly návykové a šťavnaté. Bez pecek. Měly nádherně oranžovou kůru, přímo k nakousnutí. Fakt jsem vždycky snědla kousek. Mám ráda tu chuť. Miluji kousky nahořklé kůry v marmeládě, kandovanou kůru v čokoládě….Nebudu to prodlužovat, zužitkovala jsem z mandarinek úplně všechno, tedy kromě krabice. 🙂 Prvně v životě  jsem dělala mandarinkový kompot, mandarinkovou marmeládu s kousky kůry, kandovala jsem plátky i samotnou kůru. Část čerstvé kůry jsem rozmixovala a uložila do mrazáku (do pečení) a část naložila do mandlového oleje (k pomazání, tedy né k poslednímu). No zkrátka byl to pro mě zážitek a už se těším, jak to za rok zopakuji. Mimochodem víte jak je mandarinka tělu prospěšná? Detoxikuje, podporuje zdravý imunitní a dýchací systém. Disponuje antiseptickými a protiplísňovými vlastnostmi. Povzbuzuje trávicí systém. Zlepšuje vzhled pokožky. Její sladká a veselá vůně přináší relax a dobrou náladu. 🙂

 

Napsat komentář

cs_CZCzech