Banány i s recepty

Banány….to je téma poměrně kontroverzní. Někteří odborníci je úplně zavrhují, druzí nadšeně doporučují např. při trávicích obtížích či svalových křečích. Motivací pro napsání tohoto článku je jedna z žen, které se pustily do nabízeného odlehčeného krabičkového týdne (viz článek předešlý). Měly jsme společně sdílet své oblíbené recepty na snídaně a ona mi nabídla dva velmi zajímavé a oba byly z banánů. Přiznám se, že patřím spíše ke skupině banány zavrhující. Už jsem několikrát zmínila, že dávám přednost plodinám rostoucím v okolí. To je jeden z důvodů, proč je nemám často v jídelníčku. Jedná se o subtropickou rostlinu, tzn. že jí příroda vybavila tak, aby prospívala člověku právě v tomto pásmu. V mírném pásmu  v létě nic proti banánu, ale v zimě velmi opatrně na jeho ochlazující a zahleňující účinky. Ne vždy se to hodí. Dáke vozí se k nám z velké dálky a tudíž ho trhají nebo spíš podtrhají hodně nedozrálý. A k tomu ta chemie, aby ho dovezli až do Čáslavi. Ano, nezačala jsem zrovna pozitivně. Slibuji, že pozitivně skončím a tak přecházím k tomu, čím nám banány prospívají. Banán má vysoký obsah přírodních cukrů – je to rychlý energetický dopink pro sportovce nebo na dlouhém výletě. Obsahuje velké množství vlákniny a pozitivně působí na trávicí trakt, pomáhá při zánětech střev. Obsahuje vitamíny B, C, draslík, vápník, tryptofan (aminokyselina pomáhající tvorbě serotoninu). Takže banán zlepšuje náladu, pomáhá snižovat krevní tlak a působí pozitivně na srdíčko. Snižuje již zmíněné svalové křeče. Tradiční čínská medicína jej doporučuje na artritidu, dnu a revma.  Abych to shrnula. S banány je to v podstatě jako se vším, v malém množství prospívají, ve velkém…..doplňte si sami.  Za mě jíst v létě častěji, v zimě si dopřát jen občas. Vybírat si na pohled pěkně žluté plody. Pozor na nahnilé či černé banány. Vím, jsou sice sladší, ale také mohou obsahovat plísně.  Pro ty, co si je dávají s chutí často i v zimě, mám radu. Když je tepelně zpracujete, zalahodí vašemu tělu i  v zimě. Nebudou totiž tak ochlazovat.  Pravda, mám pár receptů  kam se banány přidávají, ale aby byly nosnou surovinou, to ne. A teď se dostávám právě k těm zajímavým receptům mé klientky Aničky.

Aniččina  rychlá omeleta

2 vejce na 1 banán, rozmixovat a na sucho upéct na pánvičce.  A je hotovo. Rychlá snídaně či dezert, když honí mlsná. Já bych se přimluvila i za ¼ lžičky  ghí a trochu skořice.

Aniččina lehká buchta

Když mám banánů hodně a už bych je nesnědla, tak opět jako u omelety dám 1 banán a 2 vajíčka.  Do skleněné nádoby dám podle banánů i počet  vajíček 1:2. Rozmixuji, přidám pár lžic kokosu, nebo sekaných mandlí, ořechů, rozinek, brusinek. Vždy podle toho, co doma najdu. V misce peču do zlatova. Formu nevymazávám. Jde z toho udělat i buchta mramorová, když přidám kakao. Zkoušela jsem péct se strouhanými jablíčky. Je to  moc mokré. Lepší je jablíčka jen nakrájet na kousíčky a nedávat jich moc. Do této buchty je podle mého lepší sušené ovoce.

Tak co vy na to? Zkusíte to. Já určitě ano.

Napsat komentář

cs_CZCzech