Bylinkobraní

Je to pár dní, co jsem psala poslední článek. Byl svěží, voněl po okurkách a letních dnech plných slunce. Střih!

Dnes je 2. září a podzim je tu. Plíživě se vkrádá do našich životů ranní šero, chlad, vítr a slunce si zapadá o trochu dřív a vstává později. Je to změna, kterou naše tělo ne vždy zvládne bez úhony. To by ovšem nebyla ta dokonalá Matka Příroda, aby pro nás něco neměla. Echinacea, měsíček, lichořeřišnice, dobromysl, tymián, meduňka – to jsou esa přímo srdcová. Tak vás zvu na BYLINKOBRANÍ.

..braní k září patří, že? Máme vinobraní, pivobraní. Taky dožínky. Sice jiný slovní základ, ale význam zůstává stejný. Je to oslava braní si darů od Matky Přírody. Oslavuji i já na mé malé bylinkové zahrádce. A je co slavit. Sklenice se plní nasušenými bylinkami, Kromě výše zmíněných ještě proskurník, lístky růže, máta, maliník. To jsou ty zahradní a pak ještě divoce rostoucí podběl, květ černého bezu, borůvčí a ostružiní, fialky. Z toho všeho se dá udělat čaj na dobrou náladu, když na člověka vlezou chmury z končícího léta. Tedy ne najednou, to by nebyl čaj, ale „utrejch“, jak říkala babička.

Jsem zimomřivá? Dám si čaj z květu černého bezu s citronem a medem.

Jsem bez nálady? Pomůže čaj z maliní, ostružiní, borůvčí (přidám čerstvou malinu)

Rozladil mě začátek školního roku? Meduňka s limetkovou šťávou a třinovým cukrem.

Chci se cítit uvolněně a romanticky? ˇUvařím čaj z lístků růže a fialek.

Nechci kašlat na všechno a na všechny? Proskurník nebo podběl.

Pozor! Teď královna mé zahrádky LICHOŘEŘIŠNICE. To je ta krasavice, na kterou vás zvu. V létě jsem pilně sbírala listy, květy a naložila do jemné vodky. Teď nastal čas stáčení a „braní“, řeřichobraní!

Tinktura z lichořeřišnice je výborná na bolesti v krku, na afty, opary. Je to přírodní antibiotikum, takže pomůže se všemi záněty v těle. Podpoří léčbu zánětu močového měchýře, ledvin či plic. Obnovuje imunitu. Mám pár skleniček navíc, tak neváhejte.

Tinktura z lichořeřišnice 100 ml v tmavé skleničce (vodka 37%, květ a list  lichořeřišnice), cena 65,-Kč

Ke královně patří král a tím je na mé zahrádce MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ. Sušila, jsem sušila květy celé léto. Část nechávám na čaj, část přidávám do sušené zeleniny a část jsem několíkrát  zahřívala s bio kokosovým olejem a sádlem, přecedila, přidala éterický bio olej tea tree. A je tu měsíčková mast, na záděry, opary, popraskanou pokožku slast.

Měsíčková mast 30 ml (80% bio kokosový olej, 20% vepřové domácí sádlo,několik hrstí nasušených květů měsíčku), cena 45,-Kč

Máte-li zájem, napište mi.

Chystám se i dále experimentovat s bylinkami a tak se máte na co těšit.

 

 

 

 

 

 

 

 

bynajednou.

Napsat komentář

cs_CZCzech