Lednový odlehčovací týden

Vánoční hodování je za námi a tak nazrál čas  na odlehčený krabičkový týden. Poprvé jste měli možnost vyzkoušet v září. Líbilo se a tak pojďme do toho i nyní.

 

Lednový odlehčený týden od pondělí 24.1.2022 do pátku 28.1.2022

 

Období po vánocích si žádá odpočinek od cukru a bílé mouky. To ocení slinivka, slezina. Játra zase potřebují oddych od těžších mastných jídel. Leden a únor je měsícem, kdy naši pozornost potřebuje močové ústrojí a ledviny.  S ohledem na to vše, jsem sestavila jídelníček.

Jeho realizaci si beru na starost já. Rozvoz bude probíhat mezi 11.30 – 13.00 hod.

Na vás bude připravit si odolnou mysl a také svůj stravovací trakt. Ideálně už víkend před začátkem přejít na lehce dietní stravu, tzn. nic smaženého, lehká jídla plná zeleniny, nějakou tu luštěninu, maso buď vynechat anebo si dát rybu či krůtu, králíka. Omezovat kávu, černý čaj, vynechat alkohol. Na pondělní snídani si připravit slanou či sladkou kaši bez kravského mléka, případně si ji koupit ve zdravé výživě předpřipravenou. Ideální stav je, že během tohoto týdne úplně vynecháte pečivo, kávu, černý čaj, cukr, bílou mouku, chlazené sladké nápoje, zmrzlinu a vše co je studené, také tropické ovoce. Principem je zjednodušit stravu, omezit se na potraviny, které vyčistí trávení, jako je rýže natural. kroupy a slzovka. Ostatně ódu na slzovku si můžete přečist v samostatném článku na tomto webu. Končíme páteční obědovou krabičkou a i následující víkend by měl být v tónu zdravějším. Dopřejte si dobrý a poctivý masový či zeleninový vývar, vařená jídla plná zeleniny, vejce, kvalitní tmavý chléb, z ovoce doporučuji jablka a hrušky, ideálně lehce podušená a postupně se vracejte ke své stravě. Bylo by prima, kdybyste si z tohoto týdne odnesli nějaké zásady či suroviny, které si zařadíte do jídelníčku nastálo. Máte chuť jít do toho? Tady je jídelníček na ukázku.

 

Pondělí
oběd dýňová polévka s fazolkami adzuki
Karbanátek z ovesných vloček a tofu + mrkvové pyré
večeře dýňová polévka  + 2 lžíce kaše
Úterý snídaně kaše, datle, ořechy, dýňová semínka, lněné semínko, olej
oběd Zeleninová polévka s pohankou
Horké zelí se zázvorem, rýže
večeře kaše se slzovkou a mrkví, dýňový olej
Středa snídaně kaše se slzovkou a mrkví, dýňový olej
oběd Miso polévka s hlívou, rýžovými nudlemi a klíčky
večeře kaše se slzovkou a mrkví, dýňový olej
Čtvrtek snídaně kaše se slzovkou a mrkví, dýňový olej
oběd Zeleninová polévka se slzovkou a červenou čočkou
Rýžové placičky s restovanou zeleninou
večeře Zeleninová polévka se slzovkou a červ.čočkou + 2 lžíce kaše
Pátek snídaně rýžová kaše s pohankou, brusinkami, kokosem a duš. Jablky
oběd Zelňačka s uzeným tofu
Špalda se žampiony, zeleninou a rukolou

 

Cena za celý týden je 1500,-Kč

Chcete-li si doplnit informace, zavolejte.722 131 206.

Hlásit se můžete na z.hermanska@gmail.com  do 19.1.2022

Po přihlášení dostanete podrobnější informace, jak vše bude probíhat.

Těším se na vás.

Jezte zdravě, žijte hravě!

Zuzka

Comments 8

 1. jarka
  31 ledna, 2022

  ahoj, byla jsem požádána o komentář k odlehčovacímu týdnu:
  Vše mi moc chutnalo, vůbec mi nechybělo maso, však kávu jsem si každý den musela dát. Nejsem zvyklá jen 3x denně jíst, obvykle jím o dost častěji a tak se mi zdálo, že mám stále hlad. Snídaně jsem proto doplnila makro bio zeleninovou polévkou, dopoledne ještě jablko a někdy ořechy. Moc děkuji za čerstvé a chutné jídlo naší kuchařince 🙂 , kterou tímto srdečně zdravím a také i vás všechny, které se také snažíte udělat něco pro své zdraví…

  1. 2 února, 2022

   Děkuji za reakci. Ano, každý jsme jiný a někdy je třeba si trochu přizpůsobit krabičkový systém. Na prvním místě je vnitřní spokojenost a třeba příště……………:-)

 2. Soňa
  2 února, 2022

  Ahoj Zuzko, tak teda něco napíšu:-)) A musím říct, že jsem na sebe pyšná, že jsem to zvládla! Původně jsem ani nezamýšlela jídelníček přesně dodržovat, ale nakonec to tak nějak samo vyplynulo… Měla jsem trochu obavy, že mě bude honit mlsná nebo budu bez energie, ale ani jedno z toho se nekonalo! 🙂 Naopak, po středeční malé krizičce, kdy jsem měla problém s kaší (jakože – v úterý kaše, ve středu kaše 2x!! a ve čtvrtek zase!!! brrr, to jako nedám), jsem ve čtvrtek ráno vstávala s takovou lehkostí a energií, až mě to překvapilo! Jsem moc ráda, že jsem do toho šla a těším se na příště! P.S. co třeba to Zuzko pravidelně opakovat po 2 měsících? ;-))

  1. 2 února, 2022

   Děkuji za reakci. Krásné, takhle se pochválit a ocenit. Velký bonus krabičkového týdne.
   Opáčko určitě bude. Nevím, zda ze dva měsíce, potřebuji impuls „zhůry“, že teď je to třeba. Dám vědět včas.

 3. Anička
  4 února, 2022

  Se Zuzčiným jídlem.
  Neděle-už dlouho ve mně zrálo rozhodnutí začít nový životní styl. Začít něco nového, dělat něco dobře, jít a udělat něco jenom pro sebe. A pak to přišlo, nabídka od Zuzky – týden s odlehčeným jídlem. Vlastně i ručička na váze ukazovala, že je nejvyšší čas začít.
  Pondělí-a je to tady, začínám. Nálada sice nic moc, no ale, vždyť teprve začínám a nemusím být na sebe tak tvrdá. Jídlo si vychutnávám, Zuzka mi ho vozí s úsměvem až pod nos.
  Úterý-zatím se držím svého plánu, vlastně ani moc nehřeším a jídla je dost. Dobrá nálada zatím nikde. Dnes mám nízký tlak, a tak si dám dvojitou kávičku. Od Zuzky přišla nabídka si zacvičit Jógu. Jenže já jsem od přírody lenoch a tak nabídku nevyužiji. Ale až budu moct chodit, budu prostě chodit. Zato ochutnat arašídové máslo jsem s radostí přijala, ale jen malinkou lžičku. Co mohu ještě pro sebe udělat? Je mi to jasný, chci do Itálie. Do Benátek!
  Středa-co se týká mého předsevzetí, snažím se. V noci mě opět přepadla nespavost a myšlenky se honí. Nechci být na sebe moc přísná, protože jsem na sebe přísná už hodně let a teď to přece měním. A není to přece o tom se trápit a odpírat si, ale papat s rozumem. Vzpomněla jsem si na nápoj z dětství- Melta. Jednu kávičku denně nahrazuji Meltou.
  Čtvrtek-dnešní ráno je mi sice lépe, ale opět nic moc, vždyť teprve začínám. Občas ale dobrotu do pusy strčím. Vím, že změna musí být dlouhodobá a nejenom týden nebo měsíc. Je to cesta a uvidím, jak mi bude umožněno po ní dlouho jít. Ráda bych vše dodržovala až do konce. Uvidím.
  Pátek. Dnešní den se už nese v příjemném duchu dobré nálady. Sice úplně zdravé odlehčené jídlo nebude, a to z důvodů mé milé dodavatelky Zuzky, která je natolik ohleduplná, že když jí není dobře, tak dá s omluvou všem vědět, že nevaří. Takže dnešní poslední kašičku od ní jsem si vychutnala. Vlastně mi i týdenní jídlo od Zuzky pomohlo nastartovat životní změnu. A taky chutnalo. Rozhodla jsem se brát situace, které nevychází jako výzvu. Prostě něco skončilo, ale pozor! Něco začíná. Prostě být 100% nedokážu a vlastně mi to už ani nevadí. Udělám si čas na sebe, na své blízké a na dobré baterie, což je i kvalitní jídlo! Díky Zuzko.
  A co dodat na závěr? Prostě jsem začala! Odpíchla jsem se, bude to doufám ještě dlouhá cesta. Jo a do Benátek poletím!

  1. 4 února, 2022

   Děkuji Aničko za sdílení pocitů a přeji vydařenou dovolenou v Benátkách ☀

 4. Klára
  4 února, 2022

  Jsem moc ráda, že jsme vyzkoušeli krabičkový odlehčovací týden, bezmoučné a bezmasé jídlo mi dělalo moc dobře. Ještě kdybych ho s takovou samozřejmostí jako Zuzka uměla sama plánovat a vařit a aby to jedly naše děti, to by byla paráda. Hrooozně mi chutnaly všechny polévky, karbanátek z ovesných vloček a velké překvapení- horké zelí se zázvorem a rýží. Mňam, mňam. Snídaňové kaše má ráda celá naše rodina, je to naše neobvyklejší snídaně, jenom bez medu je teda neberu:o))) Závidím ostatním strávnicím, že neměly chuť na sladké. Já hroznou. První tři dny jsem vzdorovala s pomocí mandlí, ale když se pak nakupily starosti a nutnost řešit hodně věcí hlavou, pomohla mi sušená švestka v hořké čokoládě. Takže nee, já úplně nevydržela. Co mi vůbec nechybělo, byla káva a překvapivě ani ta sklenička vína se mi do podvědomí nedostávala. Co mě ale na krabičkovém týdnu trápilo nejvíc (a už jsem to s jednou očistnou dietou zažila), bylo opakování jídel (totéž ráno, co bylo večer). Tohle zvládám psychicky špatně.:o) Jinak ale bezva zkušenost. Ráda bych dostala recepty:o)

  1. 6 února, 2022

   Děkuji Klárko za milé postřehy. Také nemám ráda monotónnost v jídle (tedy ani v čemkoliv jiném :-)) Nicméně mám na sobě vyzkoušeno, že když má hlava ví, že nic jiného než kaše s mrkví nebude, tak nevymýšlí co by si dala sladkého, kyselého, slaného, sladkého……věnuje se jiným věcem a já v klidu projdu a mlsná mě nedohoní.

Napsat komentář

cs_CZCzech