Óda na lněné semínko

Používáte doma lněné semínko či olej? Teď nemyslím, že s ním mažete šicí stroj, či semínka hážete drůbeži. Tak to znaly naše babičky. Co vy vnučky, máte ho v kuchyni na čestném místě? Ještě ne a že nevíte proč? Tak tedy……..

Lněné semínko jako většina semen a ořechů je dobrým zdrojem omega 3 mastných kyselin (to jsou ty hodné, co mají antioxidační efekt) a vlákniny. Lněné semínko na sebe ve střevech nabaluje  „zlý“ cholesterol a tím brání jeho vstřebávání. Při trávení vznikají látky (ligany) podobné estrogenům. Tady zavětří ženy, které potřebují doplnit přírodní cestou tyto hormony. A mimochodem lněné semínko a sezamové semínko jich dodají zdaleka nejvíc ze všech potravin.

Je důležité jíst ho mleté či drcené. Celé totiž projde zažívacím traktem úplně nedotčeno. Na čem ho umeleme? Je mastné a tak ničí ruční mlýnky. Pozor!  Příroda opět překvapila. Mleté lněné semínko si zachovává po dlouhou dobu všechny nutriční hodnoty a nemění je ani vařením, pečením či jinou tepelnou úpravou.

Tipy kam s ním.  Sypte ho na chleba s máslem, sýrem, přidávejte do pomazánek (zejména těch s tvarohem – bílkoviny pomohou lépe zpracovat a využít živiny).  Přidávejte do těst na chleba i na moučníky. Zamíchejte do mléčných kokteilů či smoothie.

Ještě ho doma nemáte? Tak šupky dupky do zdravé výživy, doma nasypat do dózy a postavit si k ruce, aby každy den mohlo obohatit jídelníček.

Na pultech najdete dva druhy – hnědé a zlaté. Nutričně jsou velmi podobné, liší se chutí. Tak si vyberte.

Napsat komentář

cs_CZCzech