Šípky, šípky a zase šípky

Nedávno mi přišel dotaz: „….jak správně sušit šípky na čaj a jak správně takový čaj udělat? Někde jsem četla, že je dobré je sbírat až po prvním mrazíku, jinde to úplně zavrhují i teplota v troubě je udávaná všude jiná. Můžeš mi napsat Tvůj postup?

Začnu od konce. Ano, můžu napsat svůj postup. To je jediné, co mohu udělat zodpovědně. Na tu první (jak SPRÁVNĚ sušit šípky a jak SPRÁVNĚ vařit čaj) se necitím kompetentní odpovědět. To přenechám odborníkům. Ráda se podělím o své zkušenosti se šípky v naší kuchyni.

Sbírat šípky před mrazem nebo po něm?

Na čaj sbírám pěkně vyzrálé, červené a tvrdé plody (tedy před mrazem). Suším je v sušičce, nebo volně rozložené na plechu. Obojí je poměrně dlouhý proces, ten druhý výrazně delší. Pokud mám místo v mrazáku, uložím je tam. Je to hned a vaření čaje je rychlejší. Přemrzlé změklé plody se hodí na marmeládu. Četla jsem dokonce, že po přemrznutí mají šípky lepší využitelnost vitamínu C. Nevím.

Jak vařit čaj a co marmeláda?

Sušené šípky nejprve nadrtím. Osvědčilo se mi krátké pomletí ve smoothie mixeru. Zaleji studenou vodou, přivedu k varu, vypnu a nechám přikryté 10 minut dojít a je hotovo. Čaj je třeba přecedit přes jemné sítko. I tak se tam mohou dostat jemné chloupky z šípku. Komu to vadí, tak šípky nedrtí a raději je nechá macerovat ve studené vodě. Nejlépe přes noc. Další postup je stejný jako u drcených. Moje marmeláda je též pro ty, co jim nějaký ten chloupek nevadí. Přemrzlé šípky lehce podliji vodou a pomalu rozvářím. Výborně se hodí „pomalý hrnec“, pokud ho vlastníte. Když vznikne kaše, propasíruji přes jemný cedník (odpad se dá využít na čaj), Vzniklé pyré přivedu k varu a nechám odpařit případnou vodu a vsypu cukr (podle chuti 1:1 či méně). Povařím 5 minut a plním do malých skleniček a otočím dnem vzhůru. Už nezavařuji. Používám buď klasicky na chleba, nebo na ranní kaši či zaliji horkou vodou a mám rychlý čaj.

Na závěr ještě jedna informace z tisku.  Šípek prý má tak specifické složení, že obsažený vitamín C se nesnižuje tepelným zpracováním. Co vy na to? Napište mi.

 

 

 

 

Napsat komentář

cs_CZCzech