Slzovka, slzovka …

Slzovka perla východu či Jojobovy slzy, čínsky Yi yi ren, japonsky Hatomugi

Slzovka rostlina – je jednoletá tropická rostlina, vlastně je to druh trávy, který může dorůst až do výše 2 metrů. Pochází z Asie a je hojně využívána v tradiční čínské medicíně. Její domovinou jsou velmi teplé tropické oblasti a tak je citlivá na chlad a mráz. Jinak je to nenáročná rostlina na pěstování. Má-li slunce a pravidelnou vláhu, roste všude. Tohle když jsem si přečetla, tak je vám jasné, že to letos určitě vyzkouším.

Také mě zaujalo, že patří mezi původní nejdéle pěstované plodiny, stejně tak jako nejstarší odrůda pšenice kamut. Baštila se už ve starém dobrém Egyptě.

Slzovka účinky – zbavuje tělo hlenů (čistí a posiluje plíce), odvádí toxiny uložené v těle (očista a posílení slinivky, sleziny). Napomáhá trávení a štěpení tuků (posiluje činnost jater a tím zlepšuje i kvalitu pleti a pokožky). Odvádí přebytečnou vodu z těla, snižuje otoky a je močopudná (posílení ledvin).  Slzovka změkčuje a zvláčňuje tuky v těle a zatuhlá ložiska uložených toxinů jako jsou různé cysty a myomy. Uvolňuje zatuhlé šlachy a pomáhá proti křečím. Její výborné detoxikační účinky nastartují imunitní systém. Posiluje trávení a žaludek. Už chápete proč je součástí odlehčeného lednového týdne? Není nic lepšího. Co je zajímavé, čínská medicína doporučuje nejíst slzovku samostatně, ale kombinovat ji s natural rýží, jáhly, kuskusem, bulgurem a dávat ji v poměru 1:3. Vysvětluji si to jejími silnými účinky na organismus. Přesto existuje kůra, kdy se tři týdny podává kaše ze slzovky a mrkve na posílení imunity. Tu ostatně ochutná každý, kdo se přihlásí k lednovému odlehčenému krabičkovému týdnu od 24.1. do 28.1.2022 (informace viz následující článek na blogu).

Slzovka léčení – kašel, respirační onemocnění, rekonvalescence a posílení po nemoci, šedý zákal, průjmy a střevní nedostatečnost, zmírnění otoků, kožní problémy, nádory, bolesti svalů a kloubů.

Slzovka příprava – slzovku propereme ve vodě, zalijeme trojnásobkem vody a necháme přes noc namočené. Pozor, ráno vodu nesléváme. Připravili bychom se o cenné živiny vyluhované ve vodě. Osolíme.Vaříme minimálně 20 min. Aby slzovka změkla, potřebuje delší čas než rýže a to i když je namáčená. Průběžně ochutnávejte a sami si vyzkoušejte délku vaření. Můžete  dolévat vodu. Nevadí když se všechna nevsákne. Slzovku dobře zcedíte a výluh můžete vypít či přidat do polévky.

Slzovka použití v kuchyni –  uvařenou slzovku dobře uchováme v krabičce v lednici (max. 3 dny) a přidáváme do ranních kaší, polévek. Mícháme s rýží buď jako přílohu či do rizota. Dá se vařit přímo s rýží – namočenou slzovku i s vodou přidáme k proprané rýži, zalijeme vodou a vaříme společně. Slzovku s rýží můžeme rozmixovat a použít k zahuštění pokrmů či jako základ pomazánky. Přidat se dá do různých salátů či jídel s bulgurem a kuskusem. Dají se s ní nahradit kroupy. Zvýšíte nutriční hodnotu pokrmu, jen sáhnete hlouběji do kapsy.

Odvar ze slzovky (1 lžíce a 300 ml vody nechat namočené a ráno vařit 15 minut, slít) se popíjí na zvýšení imunity a odhlenění.

Léčivý a chutný čaj – 1 lžíci slzovky opražit pozvolna na pánvi, zalít vodou a vařit min. 15 minut, slít a popíjet. Výživný.

V místech s produkty tradiční čínské medicíny se dá zakoupit  Nápoj čínských mudrců. Stačí zalít a máte to bez práce. Ovšem já to vyzkoušeno nemám.

Na závěr jedna zajímavost. Ze semen slzovky se prý dříve vyráběly růžence a jeden dokonce vlastnil papež Jan Pavel.

Slzovce zdar a našim tělům také!

Napsat komentář

cs_CZCzech